VII Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Szymbarku

Data: 16-05-2017
„Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK” miejsce I fot. Mariola Karczewska grafika
Przywitanie gości fot. Marcin Sidoruk grafika
„Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK” fot. Anna Peichert grafika
„Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK” fot. Anna Peichert grafika
Entomolog Małgorzata Piotrowicz opowiada o motylach fot. Mariola Karczewska grafika
„Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK” fot. Anna Peichert grafika
Komisja konkursowa „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK”  fot. Mariola Karczewska grafika
Warsztaty terenowe fot. Mariola Karczewska grafika
Warsztaty terenowe fot. Mariola Karczewska grafika
Warsztaty terenowe fot. Anna Peichert grafika
Instruktorzy  fot. Mariola Karczewska grafika
Instruktorzy  fot. Mariola Karczewska grafika
Ekologiczne koło fortuny fot. Anna Peichert grafika
Stoisko o mchach i porostach fot. Anna Peichert grafika
Eksponaty na stoisko o skałach fot. Anna Peichert grafika
Na pamiątkę można było wykonać motyla przytwierdzonego do klamerki i żabę z kamieniem w roli głównej fot. Anna Peichert grafika

VII Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze już za nami, gościliśmy przedstawicieli 9 szkół z terenu powiatu kartuskiego (400 uczestników). Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy pięciu oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Zielonej Szkoły w Schodnie i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała p. Monika Rekowska (gł. specj. ds. edukacji w OEE), następnie uczestnicy zostali zapoznani z harmonogramem przedsięwzięcia. Pierwszym punktem był „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK”. Podczas prac komisji konkursowej entomolog mgr Małgorzata Piotrowicz opowiedziała o motylach, które są nie tylko ozdoba naszych łąk i ogrodów, ale pełnią dla nas ważną rolę w ekosystemach. Zapylają kwiaty, dzięki czemu tworzą się owoce, a rośliny mogą się rozmnażać. Motyl rodzi się z jaja i zanim zostanie dorosłą uskrzydlona formą, będzie jeszcze gąsienicą i poczwarką. Gąsienice - tak jak imago - zaskakują kolorami  i kształtami. Motyle zwyczajowo dzielimy na dzienne i nocne, choć nie każda ćma lata w nocy. Jeżeli chcemy zaprosić motyle do swoich ogrodów,  posadźmy rośliny miododajne, przylecą , a zaraz za nimi inne cudowne owady.

Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci wraz z opiekunami i instruktorami udały się w kierunku lasu na warsztaty terenowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów, wśród których znalazło się  9 pracowników PZPK.

Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Wiosna w lesie i na łące”, „Wiosna w stawach naturalnych”, „Poznajemy drzewa i krzewy”, „Wiosna w świecie ptaków”, „Owadzie przejawy wiosny”.

Po powrocie z terenu na uczestników czekało ekologiczne koło fortuny, stoiska na temat płazów, porostów, skał oraz różne tablice interaktywne, dzięki którym dzieci same zdobywały wiedzę na wybrany przez siebie temat. Dodatkowo, na pamiątkę można było wykonać motyla przytwierdzonego do klamerki i żabę z kamieniem w roli głównej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia „VII wiosennych warsztatów przyrodniczych” a w szczególności pracownikom Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych za zaangażowanie w realizację naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiamy wyniki „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego”:

I  Amelia Szulist, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku

I  Natalia Brzozowska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

II Zofia Turzyńska  , Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

III Michał Stec, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

III Oliwia Makurat, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty i nagrody konkursowe zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.