„Zimowe warsztaty z edukacji ekologicznej 2016 – podsumowanie”

Data: 30-12-2016
Malownicze krajobrazy w okolicy OEE urozmaicają warsztaty terenowe fot. Mariola Karczewska. grafika
Rozpoznawanie tropów zwierząt fot. Roksana Osiecki grafika
Tropy zająca fot. Monika Rekowska grafika
"Choinka" przy OEE fot. Monika Rekowska grafika
Mazurki fot. Monika Rekowska grafika
Dzwoniec fot. Monika Rekowska grafika
fot. Mateusz Drężek grafika

W ramach organizacji warsztatów z cyklu „Zimowe warsztaty 2016” odwiedziliśmy 19 placówek z terenu województwa pomorskiego. Dzieci uczestniczyły w następujących warsztatach: „Czy wiewiórki zasypiają na zimę?”, „Zimowe kłopoty roślin i zwierząt”, „Kaszuby w lodowym uścisku”, „Tajemnice z życia sów. Ekologia i ochrona czynna”.

Każda pora roku w przyrodzie jest odmienna i bardzo interesująca. Także zima kryje mnóstwo tajemnic, które warto zgłębiać. By zachęcić do poznawania tych tajemnic dzieci i młodzież z terenu województwa pomorskiego Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował „Zimowe warsztaty z edukacji ekologicznej”.

W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Stężyca i szkoły z terenu województwa pomorskiego, które nie dostały się na warsztaty kilkudniowe do OEE. Razem było to 87 grup o łącznej liczbie 1803 uczestników. Tematyka zajęć była dopasowana do wieku odbiorców.

Dziękujemy wszystkim Dyrektorom i Nauczycielom za wspaniałą współpracę przy organizacji warsztatów w Szkołach.

Warsztaty zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.

W związku z tym, że sezon dokarmiania ptaków „w pełni” podajemy zasady dobrego dokarmiania ptaków wróblowatych i wodnych. Podstawą prawidłowego dokarmiania jest:

• systematyczność (raz rozpoczęte dokarmianie trzeba kontynuować, przerwanie dokarmiania może doprowadzić do śmierci ptaków!),

• rozpoczęcie dokarmiania w listopadzie i kontynuowanie go do końca marca (ptaki muszą się przyzwyczaić do miejsca dokarmiania przed nadejściem zimy),

• używanie wyłącznie świeżych produktów, bez soli i środków konserwujących,

• wykluczenie chleba (m.in. zawiera sól, często pleśń, suchy i zmarznięty kaleczy przewód pokarmowy ptaków),

• wykorzystywanie ziaren zbóż i słonecznika, suszonych owoców, orzechów, płatków zbóż i słoniny (surowej i bez soli),

• dbanie o karmnik (instalacja w miejscach niedostępnych dla drapieżników w odległości kilku metrów od najbliższych krzewów, zabezpieczenie wnętrza przed opadami, codzienne oczyszczanie z resztek, odśnieżanie).