Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

W sierpniu gościliśmy grupę dzieci z Ukrainy. Głównymi organizatorami pobytu byli: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji z Sopotu i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podczas pobytu dzieci miały okazję poznać walory przyrodnicze i kulturowe Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, uczestniczyły między innymi w warsztatach kartograficznych, entomologicznych, ornitologicznych i wielu innych.

Dodatkowo zwiedzali oni Gdańsk, Gdynię (m.in. Experyment i Akwarium Morskie), CEPR, nadmorskie plaże. Goście uczestniczyli również w warsztatach papieru czerpanego na „Strzelnicy”, a dzięki uprzejmości dyrekcji AQUA Centrum w Kościerzynie nieodpłatnie skorzystali z basenu.

Wyjątkowa okazała się wycieczka do Stężycy ufundowana przez Wójta Gminy Stężyca. Po spotkaniu z Wójtem i Sekretarzem Gminy dzieci miały okazję skorzystać z takich atrakcji jak: zwiedzanie mariny i promenady, występ w amfiteatrze czy kąpielisko strzeżone.

Zadziwiający dla nas był fakt, że na Ukrainie bardzo rzadko segregują odpady, dlatego też przez cały pobyt zwracano szczególną uwagę na to, aby nasi goście segregowali odpady i uświadomili sobie jakie korzyści z tego wynikają. W ostatnich dziesięcioleciach to my uczyliśmy się gospodarki odpadami od naszych sąsiadów z zachodu. Teraz nadszedł czas aby przekazać „pałeczkę” dalej.

Bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazje przyjąć tak wyjątkową grupę, miejmy nadzieję, iż pobyt w naszym Ośrodku sprawił, że choć na chwilę zapomnieli o przeżyciach, których muszą doświadczać w swoim kraju.