Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

27.04.2012 r. zorganizowano w Zespole Szkół w Goręczynie Dzień Ziemi, a do udziału w jego organizacji zaproszono Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Kaszubski Park Krajobrazowy.

W obchodach Dnia Ziemi uczestniczyli uczniowie z klas podstawowych i gimnazjalnych. Dla uczestników przygotowano mnóstwo różnych atrakcji. Pierwsza część Dnia przebiegła pod znakiem produkcji artystycznych – na początku można było obejrzeć inscenizację pt. „Bądźmy przyjaciółmi Ziemi”, następnie szkolny chór zaprezentował piosenkę ekologiczną: „Ziemio, nasza Ziemio, chcemy w zgodzie z Tobą żyć…”, a na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół taneczny przebrany w drzewa. Później odbyły się warsztaty terenowe dla uczniów klas V-VI ze szkoły podstawowej i klas I-III z gimnazjum. Podczas, gdy starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach terenowych, młodsi wykonywali plakaty: klasy I-III „Jak długo żyją śmieci?” i klasy IV „Ekoznaki wokół mnie”. Po przerwie obiadowej młodsze grupy z klas I-IV SP uczestniczyły w warsztatach terenowych, a ich starsi koledzy wykonywali plakat pt. „E-składniki w mojej diecie”. Warsztaty terenowe przeprowadzili pracownicy Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku na pobliskich łąkach, lasach i nad rzeką Radunią. Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Rzeki elementem krajobrazu Kaszub”, „Ptaki Kaszubskiego Parku Krajobrazowego”, „Płazy i gady występujące w okolicy Goręczyna”, „Poszukiwanie śladów lądolodu. Lokalna przyroda dawniej i dziś”, „Kartografia, czyli jak czytać mapy i nie zgubić się w lesie”, „Różnorodność świata owadów” i „Już lubimy nietoperze”. W czasie warsztatów dzieci poznawały bliżej przyrodę swojej okolicy i przy okazji sprzątały napotkane śmieci. Po części terenowej odbyło się podsumowanie podczas którego p. Witold Sieciechowski (Kierownik Oddziału PZPK w Kartuzach) wręczył dyplomy i nagrody dla osób wyróżnionych w konkursie plastycznym „Krajobrazy Ziemi” oraz kuratoryjnym konkursie matematyczno-przyrodniczym.

Warsztaty z edukacji ekologicznej zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.