Grzybobranie w Ośrodku Eduakcji Ekologicznej

Data: 11-10-2018

W ubiegły czwartek gościliśmy szkoły z terenu powiatu kartuskiego na kolejnym Grzybobraniu. Pomimo dosyć mizernego, jak dotąd sezonu grzybowego, postanowiliśmy udowodnić, że grzyby w lasach jednak są, a wystarczy ich tylko trochę intensywniej poszukać. Po przywitaniu licznie przybyłych uczestników imprezy przez kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego- Monikę Rekowską i głównego specjalistę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej- Mateusza Drężek, głos zabrała Grażyna Sadowska- starszy specjalista we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, nasz etatowy znawca grzybów. Zebrane dzieci i młodzież zostały wprowadzone w niezwykle ciekawy, a czasem nawet tajemniczy świat grzybów, dowiadując się jak są zbudowane, jak się odżywiają, czym się różnią gatunki niejadalne od trujących oraz rozmaitych ciekawostek. Jedną ze wspomnianych ciekawostek stanowił fakt, że największym, pod względem zajmowanej powierzchni, organizmem żyjącym na Ziemi jest grzyb- Opieńka ciemna rosnaca w USA, której grzybnia zajmuje powierzchnię 8,9 km2. Po części teoretycznej wszyscy wyruszyli w teren. Pod okiem naszych instruktorów grupy starały się znaleźć jak najciekawsze i najbardziej oryginalne owocniki grzybów. Po powrocie, spośród wszystkich grzybów komisja konkursowa wyróżniła kilka owocników, z których główną nagrodę zdobył Szczeciostopek sosnowy- bardzo mikry i niepozorny grzyb rosnący m.in. na igłach sosny oraz Siedzuń sosnowy- niekiedy dorastający do bardzo dużych rozmiarów grzyb jadalny o dosyć nietypowej budowie.
Kolejnym punktem programu Grzybobrania było rozstrzygnięcie konkursu na plakat o zasadach prawidłowego zbioru grzybów oraz konkursu fotograficznego „Grzyby w obiektywie”. Spośród kilkudziesięciu prac udało się wyłonić te najlepsze, których zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Z naszego punktu widzenia szczególnie istotny był fakt, że plakaty traktujące o zasadach grzybobrania były w dużej większości merytorycznie poprawne i informowały o prawidłowych zasadach zbioru grzybów. Następnie szansę na udział w konkursie otrzymali nauczyciele, którzy mogli rywalizować w Quizie o ciekawostkach na temat grzybów. Konkurencja była tak silna, że aby rozstrzygnąć konkurs potrzebna była dogrywka. Na zakończenie Grzybobrania tradycyjnie miał miejsce poczęstunek.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznego Grzybobrania, jak również wszystkim, którzy włączyli się w jego organizację. Przede wszystkim dziękujemy koleżankom i kolegom z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Zielonej Szkoły w Schodnie, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Grzybobranie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Wprowadzenie teoretyczne w temat warsztatów, fot. K. Sikorska
Przywitanie uczestników, fot. K. Sikorska
Przywitanie uczestników, fot. A. Michalak
Przywitanie uczestników, fot. K. Sikorska
Wprowadzenie teoretyczne w temat warsztatów, fot. K. Sikorska
Wprowadzenie teoretyczne w temat warsztatów, fot. K. Sikorska
Ruszamy po grzyby, fot. K. Sikorska
W poszukiwaniu prawdziwka, fot. K. Sikorska
Który ładniejszy?, fot. K. Sikorska
Kto szuka ten znajduje, fot. K. Sikorska
Prezentacja plakatów przygotowanych na konkurs, fot. K. Sikorska
Prezentacja plakatów przygotowanych na konkurs, fot. K. Sikorska
Wręczenie nagród, fot. K. Sikorska
Laureaci konkursu fotograficznego, fot. K. Sikorska
Laureatka konkursu na najbardziej oryginalny gatunek grzyba, fot. K. Sikorska
Szczeciostopek sosnowy, fot. K. Sikorska
Konkurs dla nauczycieli, fot. K. Sikorska
Komisja konkursowa podczas oceny zebranych okazów, fot. K. Sikorska
Omówienie zebranych okazów, fot. A. Michalak
Rozpoznawanie zebranych okazów, fot. A. Michalak
Komisja konkursowa podczas oceny plakatów, fot. A. Kozłowski