Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

12.04.2012 r. odbyły się „II Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Szymbarku”. Uczestniczyło w nich 14 szkół z terenu powiatu kartuskiego i okolic (razem 450 uczestników). Hasło przewodnie warsztatów brzmiało: ”Poszukujemy zwiastunów wiosny w przyrodzie”. Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała p. Monika Rekowska (gł. sp. ds. edukacji w OEE w Szymbarku), następnie przedstawiła plan „II Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych”. Pierwszym punktem programu były terenowe warsztaty przyrodnicze, w trakcie których uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć jak największą liczbę oznak wiosny w przyrodzie i wypisać je w punktach na przygotowanych wcześniej kartach pracy. Efekt pracy terenowej był oszałamiający, np. zwycięska grupa ze Szkoły Podstawowej w Jelonku odnalazła aż 72 oznaki wiosny! (np.: „Świeże kretowiska”, „Jaśniejsze przyrosty na świerku”, „Przebiśnieg w lesie”, „Aktywne komary”, „Z gałązek brzozy wycieka sok”, „Śpiew ptaków”, „Dłuższe dni”).

Terenowe warsztaty przyrodnicze przeprowadziło 18 instruktorów wśród których było 10 pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Po powrocie z terenu na uczestników warsztatów czekała ciepła herbata i kiełbaski z ogniska. Następnym punktem programu było wręczenie nagród za konkursy: „Kochamy Piękne Krajobrazy” (konkurs zorganizowany przez OEE) i „Ekologiczna Marzanna” (konkurs zorganizowany przez KPK). Po wręczeniu nagród uczestnicy otrzymali kolejne zadanie: odnaleźć 200 ponumerowanych kwadratów (wykonanych z kartonu) ukrytych na terenie OEE, przy czym jedno dziecko mogło zabrać tylko jeden kartonik. W ten sposób każdy uczestnik zadania, który znalazł kwadracik z numerkiem automatycznie wziął udział w quizie pn. „200 pytań przyrodniczych”. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymały drobną nagrodę. Dodatkowymi atrakcjami były „Botaniczne koło fortuny”, „Przyrodnicza skrzynia skarbów” i „Puzzle przyrodnicze”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji „II Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych” w OEE w Szymbarku, a w szczególności koleżankom i kolegom z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Zielonej Szkoły w Schodnie i Nadleśnictwa Kartuzy.