Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

29.05.2015 r. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował ostatnie zaplanowane na ten rok warsztaty z cyklu „Majówka entomologiczna”. W projekcie wzięły udział przedszkola i szkoły z terenu powiatu kartuskiego (30 grup o łącznej liczbie 655 uczestników). Głównym celem warsztatów było oswojenie uczestników z owadami i podkreślenie roli owadów w przyrodzie jako najliczniejszej grupy zwierząt.

Prowadzący „uczulali” maluchy na to, żeby nigdy w przyszłości mówiąc o owadach nie nazywały ich „robakami” (robaki nie posiadają odnóży właściwych i należą do innego typu bezkręgowców). Kiedy pogoda dopisywała całe zajęcia odbywały się na położonych w okolicy przedszkoli i szkół łąkach i lesie. Dzieci chwytały owady za pomocą siatki do połowu owadów do specjalnie przygotowanych pojemniczków, a następnie obserwowały je używając lupy. Prowadzący zajęcia każdorazowo oznaczał gatunek i tłumaczył w prosty sposób jak go rozpoznać . Po zakończeniu zajęć wszystkie owady wypuszczano na wolność. Zadziwiający był fakt z jaką łatwością maluchy zapamiętywały nazwy poszczególnych gatunków. Podczas tegorocznej majówki uczestnicy mieli możliwość poznania pracy pszczelarza i wszystkich przyrządów, których używa się przy prowadzeniu pasieki. Dowiedziały się różnych ciekawostek z życia owadów takich jak:

  • południowa część mrowiska jest mniej stroma aby większa powierzchnia mogła być nagrzewana przez słońce,
  • biedronki potrafią udawać że są martwe – kiedy poczują zagrożenie odwracają się na wznak,
  • pszczoła po użądleniu ginie, gdyż jej żądło zaopatrzone jest w haczyki, które uniemożliwiają jego wyciągnięcie,
  • muchy i komary mają tylko jedną parę skrzydeł (większość dorosłych owadów ma dwie pary).

Dodatkową atrakcją były realistyczne, kolorowe maski głów trzech owadów (mrówka, szerszeń, modliszka) do nakładania na twarz i puzzle wielkoformatowe.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zdjęcia: Monika Rekowska