Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Wakacje trwają w najlepsze, a my postanowiliśmy podsumować pierwszą ich połowę. Ten letni okres rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. W dniach 26-28.06. współorganizowaliśmy szkolenie entomologiczne poświęcone motylom i ważkom. Uzbrojeni w siatki entomologiczne, pod przewodnictwem prowadzącego warsztaty Grzegorza Jędro ze Słowińskiego Parku Narodowego przeczesywaliśmy kaszubskie łąki i zaglądaliśmy nad jeziora w poszukiwaniu owadów.

Po zakończonym szkoleniu, w pierwszym tygodniu lipca gościliśmy grupę ze SP w Męcikale. W ofercie z edukacji ekologicznej, z której skorzystali uczestnicy, znalazły się m.in. warsztaty "Co się kryje w kropli wody?", "Ptaki KPK", "Kartografia, czyli jak czytać mapy i nie zgubić się w lesie", "Ludzie w owadzim świecie". Grupa z Męcikału nie poddała się kapryśnej aurze, towarzyszącej nam w pierwszych dniach wakacji i z dużą pogodą ducha oraz pozytywną energią uczestniczyła we wszystkich edukacyjnych atrakcjach, które dla niej przygotowaliśmy. Jak zwykle najwięcej zabawy dostarczała uczestnikom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą podczas warsztatów. Myślę, że najlepiej oddadzą to słowa jednego z uczestników: "Cieszę się, że mogłem zobaczyć te owady. Wcześniej widziałem podobne w książce, ale tam nie wyglądały tak fajnie. Chyba to będzie moje nowe hobby.” Ta spontaniczna, ale jakże trafna uwaga odnosiła się do możliwości bezpośredniego kontaktu ze stawonogami podczas warsztatów z entomologiem. Ledwo co zdążyliśmy pożegnać grupę z Męcikału, a już witaliśmy w naszych progach grupę ze Stowarzyszenia Rodzinka Kolpinga w Swarożynie. Codzienne warsztaty z edukacji ekologicznej sprawiły, że po niemalże dwóch tygodniach grupa ze Swarożyna mogła pochwalić się kompleksową wiedzą o KPK i jego walorach.

W atmosferze wytężonej pracy rozpoczynamy kolejny miesiąc wakacji trzymając kciuki za pogodę, która być może w sierpniu pokaże wreszcie swoje prawdziwie letnie oblicze :)