przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Zielona Szkoła w Staniszewie


Menu


„Ptasie zimowanie” i nie tylko

Już po raz szósty OEE w Szymbarku zorganizował „Zimowe warsztaty”. Jak co roku nasi instruktorzy odwiedzili szkoły z terenu powiatu kartuskiego. Uczniowie zgłębiali wiedzę na następujące tematy: „Ptasie zimowanie”, „Kaszuby w lodowym uścisku” i „Zimowe kłopoty roślin i zwierząt”. Zajęcia odbywały się w pierwszej połowie grudnia.

Cykl warsztatów rozpoczęły zajęcia w ZKiW w Szymbarku pt. „Ptasie zimowanie”. Dzieci poznały szereg powodów, dla których niektóre ptaki nie mogą spędzać zimy w Polsce – zasadniczym jest zbyt krótki dzień (ptaki mają zbyt mało czasu żeby znaleźć pokarm i najeść się do syta). Zadziwiający dla nich był fakt, że sikorki zjadają tyle pokarmu, ile same ważą.

Uczestnicy poznali zasady dobrego dokarmiania ptaków wróblowatych i wodnych. Podstawą prawidłowego dokarmiania jest:

• systematyczność,

• używanie wyłącznie świeżych produktów,

• dokarmianie gdy jest śnieg i mróz,

• wykluczenie chleba (m.in. zawiera sól, często pleśń, suchy i zmarznięty kaleczy przewód pokarmowy ptaków),

• wykorzystywanie ziaren zbóż i słonecznika, suszonych owoców, orzechów, płatków zbóż i słoniny (surowej i bez soli),

• dbanie o karmnik (oczyszczanie z resztek, odśnieżanie, instalacja w miejscach niedostępnych dla drapieżników).

Dzięki zajęciom dzieci nauczyły się rozpoznawać pospolite gatunki ptaków odwiedzających karmniki. Podczas modułu terenowego rozstawiały sieci ornitologiczne, w które chwytały się ptaki, a następnie przyglądały się ich obrączkowaniu. Zakładanie obrączek ptakom pozwala poznać m.in. ich szlaki migracyjne.

W gimnazjach realizowany był temat: „Kaszuby w lodowym uścisku”. W trakcie zajęć młodzież próbowała najpierw określić genezę barwy śniegu rozbijając kostki lodu, a następnie rozważała wpływ, jaki mają na nią warunki atmosferyczne i klimatyczne. Omawiano również transformację śniegu doprowadzającą do powstania lodu lodowcowego. Prezentacja współczesnych zdjęć i filmów z obszarów arktycznych pomagała zrozumieć procesy, które zachodziły na środkowych Kaszubach w końcowych fazach zlodowacenia. Podczas części terenowej grupy tworzyły symulacje powstawania niektórych form terenu za pomocą dostępnych materiałów (kamieni, piasku, styropianu, lodu, śniegu, wody).

W tegorocznych warsztatach wzięło udział 9 szkół (72 klasy, 1382 uczniów). Głównym organizatorem warsztatów była mgr Monika Rekowska (główny specjalista ds. edukacji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku).

Warsztaty zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.


Copyright © Zielona Szkoła w Staniszewie, ul. Wejherowska 22, 83-328 Staniszewo