Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

W minionym tygodniu odbyły się „V wiosenne warsztaty przyrodnicze w Szymbarku” pod hasłem przewodnim ”Wiosna w przyrodzie”. Uczestniczyło w nich 14 szkół z powiatu kartuskiego i okolic (500 uczestników). Głównymi organizatorami byli Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Kaszubski Park Krajobrazowy.

Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała p. Monika Rekowska (gł. specj. ds. edukacji w OEE), następnie uczestnicy zostali zapoznani z harmonogramem przedsięwzięcia. Pierwszym punktem był konkurs na najbardziej oryginalne przebranie pn. „Wiosenny kwiat występujący w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”. Podczas prac komisji konkursowej pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przedstawili krótki spektakl. Tematyka przedstawienia nawiązywała do realizowanego projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego” w jeziorach PZPK. Spektakl był zainspirowany wierszem Jana Brzechwy „Ryby, żaby i raki”.

Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci wraz z opiekunami i instruktorami udały się w kierunku lasu na warsztaty terenowe prowadzone przez 20 instruktorów (w tym 10 pracowników PZPK i 2 leśników z Nadleśnictwa Kartuzy). Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Wiosna w lesie i na łące”, „Wiosna w stawach naturalnych”, „Poznajemy drzewa i krzewy”, „Wiosna w świecie ptaków”, „Owadzie przejawy wiosny”.

Po powrocie z terenu na uczestników czekała ciepła herbata i kiełbaski. Na zakończenie odbyły się konkursy indywidualne, polegające na rozwiazywaniu wszelakich zagadek przyrodniczych z użyciem tablic interaktywnych, puzzli wielkoformatowych i innych ciekawych pomocy dydaktycznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia „V wiosennych warsztatów przyrodniczych” a w szczególności Pracownikom Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych za zaangażowanie w realizację naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu na najbardziej oryginalne przebranie „Wiosenny kwiat” występujący na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego:

I  Sandra Las, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku

I   Justyna Mielewczyk, Zespół Kształcenia i Wychowania w Gołubiu

II  Dominika Hinca, Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy

II  Robert Jereczek, Szkoła Podstawowa w Podjazach

III  Martyna Tusk,  Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku

III  Julia Zdrojewska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty i nagrody konkursowe zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.