Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Grzyby zajmują w przyrodzie bardzo szczególne miejsce. Tworzą osobne królestwo. Spełniają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu „leśnego organizmu”. Zawierają bardzo bogaty zestaw enzymów, które rozkładają i wprowadzają w obieg leśnego życia wiele substancji organicznych.

22.09.2017 r. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w „VI Grzybobranie”. W tym roku przedsięwzięcie miało inny przebieg niż w latach ubiegłych. Warsztaty zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tegoroczne grzybobranie rozpoczęliśmy na sali gimnastycznej ZKiW w Szymbarku konkursem na przebranie za najbardziej kolorowy grzyb występujący na terenie KPK. Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci zostały podzielone na grupy i miały okazję uczestniczyć w:

1.Wystawie grzybów zorganizowanej na sali wykładowej OEE (wystawa składała się z 80-ciu gatunków grzybów, które otrzymaliśmy z wystawy w Kościerzynie zorganizowanej w ramach II Ogólnopolskiego Szkolenia Edukatorów „ED-EK na grzybach”).

2.Warsztatach terenowych pt.: „Nigdy nie niszcz nieznanych Ci grzybów – one też mają swoja rolę w przyrodzie!”.

3.Wykładzie „Grzyby jadalne, niejadalne i trujące”.

4.Rywalizacji między klasowej podczas quizów, których tematem przewodnim były grzyby.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji „VI Grzybobrania” w OEE w Szymbarku a w szczególności Dyrekcji ZKiW w Szymbarku, p. Sebastianowi Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, p. Grażynie Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i p. Lucynie Molin z Zielonej Szkoły w Schodnie.