Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

VII Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze już za nami, gościliśmy przedstawicieli 9 szkół z terenu powiatu kartuskiego (400 uczestników). Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy pięciu oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Zielonej Szkoły w Schodnie i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała p. Monika Rekowska (gł. specj. ds. edukacji w OEE), następnie uczestnicy zostali zapoznani z harmonogramem przedsięwzięcia. Pierwszym punktem był „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK”. Podczas prac komisji konkursowej entomolog mgr Małgorzata Piotrowicz opowiedziała o motylach, które są nie tylko ozdoba naszych łąk i ogrodów, ale pełnią dla nas ważną rolę w ekosystemach. Zapylają kwiaty, dzięki czemu tworzą się owoce, a rośliny mogą się rozmnażać. Motyl rodzi się z jaja i zanim zostanie dorosłą uskrzydlona formą, będzie jeszcze gąsienicą i poczwarką. Gąsienice - tak jak imago - zaskakują kolorami  i kształtami. Motyle zwyczajowo dzielimy na dzienne i nocne, choć nie każda ćma lata w nocy. Jeżeli chcemy zaprosić motyle do swoich ogrodów,  posadźmy rośliny miododajne, przylecą , a zaraz za nimi inne cudowne owady.

Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci wraz z opiekunami i instruktorami udały się w kierunku lasu na warsztaty terenowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów, wśród których znalazło się  9 pracowników PZPK.

Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Wiosna w lesie i na łące”, „Wiosna w stawach naturalnych”, „Poznajemy drzewa i krzewy”, „Wiosna w świecie ptaków”, „Owadzie przejawy wiosny”.

Po powrocie z terenu na uczestników czekało ekologiczne koło fortuny, stoiska na temat płazów, porostów, skał oraz różne tablice interaktywne, dzięki którym dzieci same zdobywały wiedzę na wybrany przez siebie temat. Dodatkowo, na pamiątkę można było wykonać motyla przytwierdzonego do klamerki i żabę z kamieniem w roli głównej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia „VII wiosennych warsztatów przyrodniczych” a w szczególności pracownikom Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych za zaangażowanie w realizację naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiamy wyniki „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego”:

I  Amelia Szulist, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku

I  Natalia Brzozowska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

II Zofia Turzyńska  , Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

III Michał Stec, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

III Oliwia Makurat, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty i nagrody konkursowe zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.