Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze to impreza ekologiczna, która już na stałe wpisała się w kalendarze szkół z powiatu kartuskiego. Jak co roku pod koniec kwietnia uczniowie zjeżdżają do OEE w Szymbarku, aby wziąć udział w warsztatach przyrodniczych i wypatrywać oznak wiosny. Tematem tegorocznych VIII Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych były owady zapylające, które są najtroskliwszymi i niezastąpionymi opiekunami każdego ogrodu.

Po oficjalnym powitaniu zebranych przez Kierownika KPK - p. Monikę Rekowską oraz Głównego specjalistę w OEE - Mateusza Drężek, nastąpiło krótkie wprowadzenie w temat warsztatów przez entomologa - p. Małgorzatę Piotrowicz. Pani Małgosia, która jest naszym długoletnim instruktorem, zapewniała przybyłych na Wiosenne Warsztaty o konieczności ochrony owadów zapylających, jako że w ten sposób możemy odwdzięczyć się im za cichą pracę, jaką niestrudzenie wykonują dla nas każdego dnia. To właśnie one zapewniają odpowiednie zapylenie warzyw, drzew, owoców i roślin ozdobnych. Są więc szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania m.in.  ogrodów, ogródków działkowych, ale także parków i innych zielonych przestrzeni miasta. Pani entomolog szczególnie podkreślała rolę dzikich zapylaczy, jako że pszczoły miodne, które zazwyczaj kojarzą nam się z zapylaniem, są tylko  małą  częścią  bardzo  bogatej  pszczelej  rodziny. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice:  żyjące w pustych łodygach roślin murarki,  kopiące  podziemne  gniazda  lepiarki,  a  także  porobnice,  które  najlepiej  czują  się  w  pionowych  ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych. Pani entomolog zaskoczyła zebranych informacją, że do pszczołowatych zaliczają się również trzmiele, których w Polsce mamy około 30 gatunków. W zapylaniu pomagają nam również motyle, osy, muchówki i chrząszcze. Co najważniejsze dzikie owady zapylające są często bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Na koniec jeszcze raz podkreślona została ważka kwestia ochrony dzikich owadów zapylających, których tak samo jak w wypadku pszczół miodnych, jest coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.  Po tak kompleksowym wprowadzeniu w tematykę świata owadów zapylających młodzież mogła przygotowana wyruszyć na warsztaty terenowe. W terenie pod opieką instruktorów uczestnicy mogli zgłębiać temat warsztatów w ujęciu praktycznym, jak również poznawać walory Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W tym dniu pogoda nie do końca była naszym sprzymierzeńcem, ale akurat na czas warsztatów terenowych zza chmur zaczęło nieśmiało wyglądać słońce.

Po części terenowej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów: na wykonanie hotelu dla owadów oraz przebranie za dzikiego owada zapylającego. Komisja konkursowa oceniająca prace była zaskoczona inwencją i pomysłowością uczestników konkursów. Szczególny zachwyt wzbudziły hotele dla owadów, które okazały się być nie tylko, zgodnie z opinią pani entomolog, funkcjonalne, ale również bardzo oryginalnie wykonane. Autorzy najlepszych hoteli dla owadów oraz przebrań zostali nagrodzeni. Kolejnym konkursem, który miał miejsce był konkurs z wiedzy o owadach zapylających dla nauczycieli. Konkurs odbywał się przy głośnym dopingu uczniów, którzy w ten sposób zagrzewali do walki swoich opiekunów. Nauczyciele musieli zmierzyć się z całą serią czasami podchwytliwych pytań, wśród których znalazły się takie jak: jak powstaje miód spadziowy? jak nazywają się larwy pszczoły? czy prawdą jest, że trzmiel po użądleniu nie ginie? co jest głównym pokarmem i domem gąsienic Rusałki pawik? Wszyscy nauczyciele popisali się nieprzeciętną wiedzą i do samego końca trwała rywalizacja o zwycięstwo, jakkolwiek udało się wyłonić zwycięzców. Kolejną atrakcją Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych był "Wyścig dzikich zapylaczy", w którym to konkursie szkoły mogły zmierzyć się, w bezpośredniej rywalizacji, w wyścigu z przeszkodami po pyłek. Podczas tych zawodów było bardzo dużo emocji, ale również śmiechu i zabawy. Na koniec Wiosennych Warsztatów uczestnicy mogli się pokrzepić korzystając z poczęstunku przy ognisku.

Udział w VIII Wiosennych Warsztatach Przyrodniczych wzięło ponad 330 uczestników z 10 szkół. Bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów kolegom i koleżankom z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, Zielonej Szkoły w Schodnie. Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.