VIII Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w OEE w Szymbarku

Data: 09-05-2018

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze to impreza ekologiczna, która już na stałe wpisała się w kalendarze szkół z powiatu kartuskiego. Jak co roku pod koniec kwietnia uczniowie zjeżdżają do OEE w Szymbarku, aby wziąć udział w warsztatach przyrodniczych i wypatrywać oznak wiosny. Tematem tegorocznych VIII Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych były owady zapylające, które są najtroskliwszymi i niezastąpionymi opiekunami każdego ogrodu.

Po oficjalnym powitaniu zebranych przez Kierownika KPK - p. Monikę Rekowską oraz Głównego specjalistę w OEE - Mateusza Drężek, nastąpiło krótkie wprowadzenie w temat warsztatów przez entomologa - p. Małgorzatę Piotrowicz. Pani Małgosia, która jest naszym długoletnim instruktorem, zapewniała przybyłych na Wiosenne Warsztaty o konieczności ochrony owadów zapylających, jako że w ten sposób możemy odwdzięczyć się im za cichą pracę, jaką niestrudzenie wykonują dla nas każdego dnia. To właśnie one zapewniają odpowiednie zapylenie warzyw, drzew, owoców i roślin ozdobnych. Są więc szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania m.in.  ogrodów, ogródków działkowych, ale także parków i innych zielonych przestrzeni miasta. Pani entomolog szczególnie podkreślała rolę dzikich zapylaczy, jako że pszczoły miodne, które zazwyczaj kojarzą nam się z zapylaniem, są tylko  małą  częścią  bardzo  bogatej  pszczelej  rodziny. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice:  żyjące w pustych łodygach roślin murarki,  kopiące  podziemne  gniazda  lepiarki,  a  także  porobnice,  które  najlepiej  czują  się  w  pionowych  ścianach wąwozów i glinianych domów i wiele, wiele innych. Pani entomolog zaskoczyła zebranych informacją, że do pszczołowatych zaliczają się również trzmiele, których w Polsce mamy około 30 gatunków. W zapylaniu pomagają nam również motyle, osy, muchówki i chrząszcze. Co najważniejsze dzikie owady zapylające są często bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Na koniec jeszcze raz podkreślona została ważka kwestia ochrony dzikich owadów zapylających, których tak samo jak w wypadku pszczół miodnych, jest coraz mniej. Ponad 220 gatunków pszczół samotnic znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.  Po tak kompleksowym wprowadzeniu w tematykę świata owadów zapylających młodzież mogła przygotowana wyruszyć na warsztaty terenowe. W terenie pod opieką instruktorów uczestnicy mogli zgłębiać temat warsztatów w ujęciu praktycznym, jak również poznawać walory Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W tym dniu pogoda nie do końca była naszym sprzymierzeńcem, ale akurat na czas warsztatów terenowych zza chmur zaczęło nieśmiało wyglądać słońce.

Po części terenowej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów: na wykonanie hotelu dla owadów oraz przebranie za dzikiego owada zapylającego. Komisja konkursowa oceniająca prace była zaskoczona inwencją i pomysłowością uczestników konkursów. Szczególny zachwyt wzbudziły hotele dla owadów, które okazały się być nie tylko, zgodnie z opinią pani entomolog, funkcjonalne, ale również bardzo oryginalnie wykonane. Autorzy najlepszych hoteli dla owadów oraz przebrań zostali nagrodzeni. Kolejnym konkursem, który miał miejsce był konkurs z wiedzy o owadach zapylających dla nauczycieli. Konkurs odbywał się przy głośnym dopingu uczniów, którzy w ten sposób zagrzewali do walki swoich opiekunów. Nauczyciele musieli zmierzyć się z całą serią czasami podchwytliwych pytań, wśród których znalazły się takie jak: jak powstaje miód spadziowy? jak nazywają się larwy pszczoły? czy prawdą jest, że trzmiel po użądleniu nie ginie? co jest głównym pokarmem i domem gąsienic Rusałki pawik? Wszyscy nauczyciele popisali się nieprzeciętną wiedzą i do samego końca trwała rywalizacja o zwycięstwo, jakkolwiek udało się wyłonić zwycięzców. Kolejną atrakcją Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych był "Wyścig dzikich zapylaczy", w którym to konkursie szkoły mogły zmierzyć się, w bezpośredniej rywalizacji, w wyścigu z przeszkodami po pyłek. Podczas tych zawodów było bardzo dużo emocji, ale również śmiechu i zabawy. Na koniec Wiosennych Warsztatów uczestnicy mogli się pokrzepić korzystając z poczęstunku przy ognisku.

Udział w VIII Wiosennych Warsztatach Przyrodniczych wzięło ponad 330 uczestników z 10 szkół. Bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów kolegom i koleżankom z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, Zielonej Szkoły w Schodnie. Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.   

powitanie uczestników fot. M. Karczewska
powitanie uczestników fot. M. Karczewska
fot. M. Karczewska
słów kilka o owadach w wykonaniu pani entomolog fot. M. Karczewska
na warsztatach fot. M. Karczewska
na warsztatach fot. A. Kozłowski
na warsztatach fot. M. Karczewska
na warsztatach fot. M. Karczewska
Zwyciezcy konkursu na wykonanie hotelu dla owadów fot. M. Karczewska
zwycięskie owadzie hotele fot. M. Drężek
wręczenie nagród w konkursie dla nauczycieli fot. M. Karczewska
wręczenie nagród w konkursie dla nauczycieli fot. M. Karczewska
oznaki wiosny fot. M. Drężek
oznaki wiosny fot. M. Drężek
zapylacze podczas pracy fot. M. Drężek