przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Zielona Szkoła w Staniszewie


Menu


Podsumowanie akcji edukacyjnej OEE w Szymbarku „Bardzo w to wierzę wspomagam jeże”!

Pora przygotowań do okresu zimowego już za nami. Sporo zwierząt wyemigrowało do cieplejszych regionów, część przygotowała odpowiednie zapasy tkanki tłuszczowej, inne, m.in. jeże, znalazły miejsca do zimowania, by przespać ten trudny okres.

Czy powinniśmy pomagać jeżom w okresie jesiennym? Jak to robić? Na te pytania poznali odpowiedź uczestnicy terenowych warsztatów edukacyjnych przeprowadzonych na przełomie września i października.

Warsztaty terenowe prowadzone przez Tomasza Narczyńskiego i Lucynę Mollin ściągnęły grono młodych słuchaczy, już od początku bardzo pozytywnie nastawionych do kolczastych ssaków. „Czy wiesz, że jeż Twoim przyjacielem jest?” podsumowała jedna z uczestniczek. I słusznie… W takim bądź razie jak zaprosić jeże do ogrodów? Można pozostawić trochę przyjaznych, naturalnych miejsc na naszych podwórkach. Wystarczy tylko postawić na naturę - trochę schronień w postaci stert z gałęzi i liści lub pokusić się o budowę domku dla jeży… A w zamian pozyskamy w ogrodzie naturalnego pogromcę szkodników roślin (niestety stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest bardzo szkodliwe dla zwierząt,m.in dla jeży). W niektórych miejscach przygotowaliśmy wspólnie kołderki z liści i gałęzi oraz zaaranżowaliśmy domki dla jeża w przestrzeni przyszkolnej.  Kolejne powtarzające się na warsztatach pytanie - co zrobić z napotkanym jeżem? Pierwsza zasada -nie szkodzić! Pod żadnym pozorem nie poimy jeża mlekiem! W ogóle, jeśli widzimy, że jeż jest w dobrej kondycji i jest dostępność pożywienia –pozwólmy mu na dzikość- powinien sobie dać radę – nie dotykajmy go! Jeśli natomiast zwierzę jest osłabione, w złym stanie możemy go zabezpieczyć ( pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa), wezwać lub powiadomić odpowiednie służby, można też skontaktować się z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt. Dla jeży wychłodzonych, w złym stanie pierwszą pomocą jest zasada 3XC ( cicho, ciepło, ciemno). Możemy spróbować przenieść jeża, używając grubych rękawic (włożyć do kartonu, wyłożonego ręcznikiem) do  ciepłego miejsca.

Podsumowaniem projektu był konkurs ( otrzymaliśmy prace z 5 szkół), sprawdzający wiedzę o możliwościach pomocy dla jeży, ale także inspirujący do własnych pomysłów i rozwoju wrażliwości uczestników na aranżowanie własnych przestrzeni z myślą o zachowaniu chociaż fragmentu dla dzikości i natury!

Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji edukacyjnej jeże już śpią w bezpiecznych schronieniach! Bardzo nas cieszy ogromne zainteresowanie tematyką pomocy jeżom. Wiemy, że do wielu Szkół z powodu panującej pandemii nie udało nam się dotrzeć. Nie martwcie się, bo po więcej jeżowych ciekawostek zapraszamy już za rok- planujemy kontynuację warsztatów „Bardzo w to wierzę wspomagam jeże”!

Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

 


Copyright © Zielona Szkoła w Staniszewie, ul. Wejherowska 22, 83-328 Staniszewo