Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

W dniach 14.07.2014–24.07.2014 gościliśmy grupę dzieci z Ukrainy. Głównymi organizatorami pobytu byli: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji z Sopotu i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dzieci przyjechały z terenów najbardziej dotkniętych obecną sytuacją polityczną na Ukrainie: wśród nich byli uchodźcy z Krymu i Obwodu Donieckiego, dzieci ojców walczących na Wschodzie, dzieci rodziców, którzy na stałe zostali okaleczeni podczas tegorocznych zamieszek (utrata oka, nogi, czy ręki).

Podczas pobytu dzieci miały okazję poznać walory przyrodnicze i kulturowe Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, uczestniczyli między innymi w warsztatach kartograficznych, herpetologicznych, entomologicznych, ornitologicznych i wielu innych.

Dodatkowo zwiedzali Gdańsk, Gdynię (m.in. Experyment i Akwarium Morskie), CEPR, nadmorskie plaże. Uczestniczyli również w warsztatach papieru czerpanego na „Strzelnicy”, a dzięki uprzejmości dyrekcji AQUA Centrum w Kościerzynie nieodpłatnie skorzystali z basenu.

Miłym akcentem podczas pobytu była wizyta Pań: wicemarszałek województwa pomorskiego Hanny Zych-Cisoń i dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Krystyny Dominiczak.

Zadziwiający dla nas był fakt, że na Ukrainie w ogóle nie segregują odpadów, dlatego też przez cały pobyt zwracano szczególną uwagę na to, aby nasi goście segregowali odpady i uświadomili sobie jakie korzyści z tego wynikają. W ostatnich dziesięcioleciach to my uczyliśmy się gospodarki odpadami od naszych sąsiadów z zachodu. Teraz nadszedł czas aby przekazać „pałeczkę” dalej.

Bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazje przyjąć tak wyjątkową grupę, miejmy nadzieję, iż pobyt w naszym Ośrodku sprawił, że choć na chwilę zapomnieli o traumatycznych przeżyciach, których musieli doświadczyć w swoim kraju.

Zdęcia archiwum OEE.