Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Zapraszamy na rajd rowerowy "Rowerem przez Kaszuby" organizowany w ramach obchodów Dnia Krajobrazu. Podczas rajdu odkryjemy, jakie czynniki przyrodnicze i historyczne ukształtowały krajobraz środkowych Kaszub. Zobaczymy efektowne krajobrazowo wnętrza głębokich rynien Pojezierza Kaszubskiego. Odnajdziemy ślady osadnictwa prehistorycznego, jak również spróbujemy odnaleźć i odczytać najbardziej wartościowe elementy wiejskiego krajobrazu we wnętrzu pętli jezior raduńsko-ostrzyckich. Trasa rajdu będzie przebiegała przez Uniradze, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć cmentarzysko, które ze względu na swoje rozmiary i długi okres funkcjonowania jest wyjątkowe w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Kolejnym przystankiem na trasie rajdu będzie jezioro Zamkowisko, nad którym we wczesnym średniowieczu powstało grodzisko, którego ślady znajdowane jeszcze w połowie XX wieku, przypominają o czasach książąt pomorskich. Dalej trasa rajdu będzie wiodła przez Wzgórza Ostrzyckie, czyli jedno z bardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc na Pojezierzu Kaszubskim. Cała trasa liczy około 25 km. Uroki kaszubskiego krajobrazu będzie nam przybliżał Piotr Kowalewski – biolog i geolog, przewodnik terenowy po województwie pomorskim. Rozpoczęcie rajdu 7.10.2017 o godz. 10:00 pod OEE w Szymbarku.
W rajdzie mogą uczestniczyć wszyscy, którzy posiadają kartę rowerową. Osoby, które nie ukończyły 18-stego roku życia uczestniczą pod opieką pełnoletnich opiekunów. Prosimy o zabranie ze sobą rowerów, kamizelek odblaskowych, kasków i prowiantu.
Zgłoszenia prosimy kierować na nr 531 359 661 bądź na adres: oee@pomorskieparki.pl, wpisując w temacie wiadomości "rajd rowerowy".

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.