Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Podczas trwających wakacji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej gościliśmy grupę dzieci i młodzieży z Dzielnicy Olszynka, z Gdańska. Kolonie zostały zorganizowane przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Zarząd Dzielnicy Olszynka. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Każdy z aż dwunastu dni, podczas których dzieci i młodzież z Gdańska gościła w OEE, obfitował w prawdziwą moc przyrodniczych atrakcji.

Uczniowie z Gdańska m.in. zdobyli Wieżycę - najwyższy szczyt na Niżu Środkowoeuropejskim, uczyli się posługiwania kompasem podczas podchodów przyrodniczych, rozpoznawali ptaki pod okiem ornitologa, a na zajęciach z entomologiem z kolei dowiedzieli się czemu warto budować i stawiać w ogrodach domki dla owadów. Jako, że wakacje w pełni, nie mogło również zabraknąć atrakcji związanych z wodą. Były to zarówno atrakcje naukowe, tj. warsztaty edukacyjne „Co się kryje w kropli wody?” nad jeziorem Kniewo, jak również atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą. Podczas wspomnianych warsztatów nad jeziorem Kniewo, młodzieży udało się wyłowić z jeziora raka pręgowatego, co stało się okazją do poruszenia tematyki związanej z ratowaniem rodzimych gatunków raków na czele z rakiem szlachetnym.

Podczas całego pobytu dzieci zdobywały punkty za  udział w konkursach i podsumowaniach ze zdobytej wiedzy na warsztatach z edukacji ekologicznej. Najlepsi na koniec otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrody zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Dużo emocji podczas całego pobytu budziła również dynamiczna pogoda. Finalnie, ku uciesze wszystkich, nad OEE pojawił się błękit nieba i gorące lipcowe słońce.

Kiedy w piątek, po niemal dwóch tygodniach, żegnaliśmy grupę z Olszynki, po ich zadowolonych minach widać było, że pobyt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku sprawił im całą masę radości i był źródłem mnóstwa pozytywnych emocji. Koloniści obiecali, że podczas trwających wakacji będą obserwować przyrodę wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte podczas warsztatów z edukacji ekologicznej.