Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Już po raz czwarty Ośrodek Edukacji Ekologicznej zorganizował dwudniowe rodzinne warsztaty herpetologiczne. Tegoroczne warsztaty zostały skierowane do dzieci pod opieką pełnoletnich opiekunów z terenu województwa pomorskiego. Uczestnicy, pogoda i zwierzęta dopisały! Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pierwszy dzień był w całości poświęcony płazom. Uczestnicy poznali gatunki płazów występujące na terenie KPK. Nauczyli się oni rozpoznawać poszczególne gatunki po głosach godowych. W trakcie części wykładowej najmłodsi uczestnicy wykonywali żaby z kamieniem w roli głównej, kolorowali wcześniej przygotowane wydruki z krajowymi sylwetkami płazów oraz układali puzzle. 

Po zapadnięciu zmroku, wyposażeni w kalosze i latarki czołówki młodzi przyrodnicy ruszyli na poszukiwanie płazów. Udało nam się znaleźć ropuchę szarą, żabę trawną i jej skrzek, żabę jeziorkową, żabę moczarową. Nie zabrakło też traszki grzebieniastej i zwyczajnej. Ogromnym zaskoczeniem była różnorodność barw ropuchy szarej (różne odcienie szarości). Można było to zauważyć  przy schwytaniu i porównaniu 2 osobników.

Wszystkie zwierzęta schwytane do celów edukacyjnych odzyskały wolność.

Drugiego dnia skupiono się głównie na ochronie herpetofauny i przedstawieniu najistotniejszych zagrożeń dla rodzimej batrachofauny, sposobach ich minimalizacji oraz ochronie czynnej.

Dalszą część warsztatów poświęcono gadom. Podczas wyjścia terenowego kilkadziesiąt metrów od OEE znaleziono  dwa gatunki jaszczurek: zwinkę i żyworodną. Największe zaś emocje wśród uczestników wzbudziła żmija zygzakowata, której stanowisko odnaleziono ok. 1 km od ośrodka. Dzieci, przy zachowaniu bezpiecznej odległości, pod opieką pełnoletnich opiekunów i prowadzących,  pojedynczo podchodziły podziwiać to niesamowite stworzenie. Przy okazji przypomniano, że żmija jest jedynym wężem jadowitym występującym w Polsce. Uczulono dzieci na to, by zawsze podczas spotkania ze żmiją zachowywały bezpieczną odległość, gdyż jej ugryzienie może okazać się dla nich śmiertelne. Na zakończenie warsztatów zorganizowano herpetologiczne koło fortuny.

Warsztaty przeprowadził herpetolog Pan Tomasz Narczyński.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania „IV rodzinnych warsztatów herpetologicznych w Szymbarku”.