Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

 • warsztaty ornitologiczne
  warsztaty ornitologiczne
 • na warsztatach
  na warsztatach
 • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
  Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
 • warsztaty ornitologiczne
  warsztaty ornitologiczne
SZYMBARK
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW

Pod koniec maja OEE zorganizował Majówkę entomologiczną dla przedszkolaków. Były to już kolejne warsztaty organizowane z myślą o naszych najmłodszych odbiorcach.

Warsztaty dzięki pięknej majowej pogodzie odbywały się na zewnątrz- na łąkach i terenach zielonych nieopodal szkół. Przedszkolaki pod czujnym okiem Pani entomolog- Małgorzaty Piotrowicz mogły poławiać owady przy pomocy siatek entomologicznych. Już sam fakt obcowania z tym sprzętem i możliwość "pogoni" za owadami sprawiał uczestnikom warsztatów dużą przyjemność. Oczywiście największe wybuchy radości powodowane były wylądowaniem obranego za cel owada w siatce. Wśród złowionych okazów znalazły się: Plusknia jagodziak, Strzępotek perełkowiec, Smukliniec, Koziołka warzywnica, Bielinek bytomkowiec, Pasikonik zielony. Wśród owadów, które wzbudziły większe zainteresowanie była wspomniana Plusknia jagodziak. Z ust Pani entomolog przedszkolaki dowiedziały się, że Plusknie potrafią psuć smak owoców! Podobnie jak wiele innych pluskwiaków, potrafią wydzielać substancje o paskudnym smaku oraz zapachu, kiedy tylko poczują się zagrożone. Ma to oczywiście zniechęcić drapieżniki do polowania na nie. Dzieci po warsztatach wracały do szkoły z wypiekami na twarzy, bogatsze o tą i wiele innych ciekawostek ze świata owadów.

Udział w majówce entomologicznej wzięło 200 uczestników z przedszkoli w Egiertowie, Połęczynie, Szymbarku i Kamienicy Królewskiej.

Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.