Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Na początku grudnia OEE przeprowadził w okolicznych szkołach podstawowych cykl warsztatów "Pomagamy ptakom przetrwać zimę" oraz "Dokarmianie zwierząt w zimie". Podglądanie ptaków przy karmniku jest często pierwszą okazją dzieci do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków. Jako, że z nastaniem chłodów i śniegu ptasie bractwo zaczyna odwiedzać miejsca, w których ludzie wykładają im pokarm, grudzień to idealny miesiąc żeby edukować młodych amatorów obserwowania ptaków.
Prowadzący warsztaty edukowali dzieci, że jeśli dokarmiamy ptaki zimą, powinniśmy robić to tak, żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Dlatego ważne jest, żeby przestrzegać kilku zasad:
- rozpocznać dokarmianie kiedy nastaną chłody i spadnie śnieg,
- raz rozpoczętego dokarmiania nie przerywać aż do ustania mrozów i cofnięcia się śniegu,
- systematycznie oczyszczać karmnik,
- umieścić karmnik tak, żeby nie mogły dostać się do niego koty i inne drapieżniki polujące na ptaki.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli również okazje własnoręcznie wykonać kule dla ptaków. Zdziwienie wywołał fakt, że przepis na takowe kule jest zupełnie nieskomplikowany, i że do ich wyrobu wystarczy zaopatrzyć się w smalec i zarno oczywiście z zastrzeżeniem, żeby smalec nie był dodatkowo solony, bo może ptakom zaszkodzić. Gotowe kule uczniowie mieli okazję zawiesić na obejściu szkoły i obserwować pierwszych skrzydlatych gości przylatujących, żeby dziobnąć trochę ptasich rarytasów. W warsztatach łącznie wzięło udział ponad 600 uczniów ze szkół w Kamienicy Szlacheckiej, Gołubiu, Sierakowicach, Szymbarku i Kiełpinie. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.