Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

Każda pora roku w przyrodzie jest odmienna i bardzo interesująca. Także zima kryje mnóstwo tajemnic, które warto zgłębiać.

By zachęcić do poznawania tych tajemnic dzieci i młodzież z terenu Gminy Stężyca i okolic Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował w poszczególnych szkołach „Zimowe warsztaty z edukacji ekologicznej”. Zainteresowanie warsztatami było ogromne, ostatecznie uczestniczyły w nich 872 osoby. Warsztaty sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Tematyka zajęć była dopasowana do wieku uczestników i przedstawiała się następująco:

* Przedszkola i zerówki: „Zimowe kłopoty roślin zwierząt” — na warsztatach dzieci dowiedziały się m.in. jaka jest geneza istnienia pór roku, co w przyrodzie dzieje się zimą, jak zwierzęta radzą sobie w tym okresie i jak zmienia się ich behawior oraz w jaki sposób dokarmiać zwierzęta, by im nie szkodzić. W trakcie zajęć uczestnicy sporządzili karmę dla ptaków, którą zabrali do domu by zawiesić ją na drzewach przy domach, w miejscach umożliwiających obserwacje ornitologiczne z okien, gdy aura będzie niesprzyjająca ptakom.

* Szkoły podstawowe: „Owady zimą” — uczniowie dowiedzieli się w jakich stadiach rozwojowych zimują owady, co zimą robią mrówki, gdzie można spotkać  galasówki dębianki, jak z zimą radzą sobie larwy owadów wodnych. Na warsztatach pt. „Jak ptaki spędzają zimę?” podopieczni poznali przystosowania ptaków do zimy, dowiedzieli się dlaczego ptaki wędrują, jakie gatunki zimują w Polsce i w jaki sposób radzą sobie z  niską temperaturą. Podczas zajęć wykonano także karmniki.

* Gimnazja: „Zimowe ciekawostki przyrodnicze” — młodzież poznała ciekawostki, takie jak np.: rośliny kwitnące zimą we florze Polski, okres godowy wielu mieszkańców lasów w czasie zimy (np. kruki zakładają gniazda w lutym), dlaczego leśnicy zimą szukają drzew opukiwanych przez dzięcioły, itp.

Zależnie od warunków pogodowych warsztaty były prowadzone w warunkach kameralnych lub w terenie.

Dziękujemy Dyrektorom Szkół, Nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu Zimowych warsztatów 2014’.