Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

  • Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
    Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
SZYMBARK
Polecamy konkurs "Bardzo w to wierzę wspomagam jeże"
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
WFOSiGW
Modraszek Telejus - poznaj jego historię...

W ramach organizacji warsztatów z cyklu „Zimowe warsztaty 2016” odwiedziliśmy 19 placówek z terenu województwa pomorskiego. Dzieci uczestniczyły w następujących warsztatach: „Czy wiewiórki zasypiają na zimę?”, „Zimowe kłopoty roślin i zwierząt”, „Kaszuby w lodowym uścisku”, „Tajemnice z życia sów. Ekologia i ochrona czynna”.

Każda pora roku w przyrodzie jest odmienna i bardzo interesująca. Także zima kryje mnóstwo tajemnic, które warto zgłębiać. By zachęcić do poznawania tych tajemnic dzieci i młodzież z terenu województwa pomorskiego Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował „Zimowe warsztaty z edukacji ekologicznej”.

W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Stężyca i szkoły z terenu województwa pomorskiego, które nie dostały się na warsztaty kilkudniowe do OEE. Razem było to 87 grup o łącznej liczbie 1803 uczestników. Tematyka zajęć była dopasowana do wieku odbiorców.

Dziękujemy wszystkim Dyrektorom i Nauczycielom za wspaniałą współpracę przy organizacji warsztatów w Szkołach.

Warsztaty zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.

W związku z tym, że sezon dokarmiania ptaków „w pełni” podajemy zasady dobrego dokarmiania ptaków wróblowatych i wodnych. Podstawą prawidłowego dokarmiania jest:

• systematyczność (raz rozpoczęte dokarmianie trzeba kontynuować, przerwanie dokarmiania może doprowadzić do śmierci ptaków!),

• rozpoczęcie dokarmiania w listopadzie i kontynuowanie go do końca marca (ptaki muszą się przyzwyczaić do miejsca dokarmiania przed nadejściem zimy),

• używanie wyłącznie świeżych produktów, bez soli i środków konserwujących,

• wykluczenie chleba (m.in. zawiera sól, często pleśń, suchy i zmarznięty kaleczy przewód pokarmowy ptaków),

• wykorzystywanie ziaren zbóż i słonecznika, suszonych owoców, orzechów, płatków zbóż i słoniny (surowej i bez soli),

• dbanie o karmnik (instalacja w miejscach niedostępnych dla drapieżników w odległości kilku metrów od najbliższych krzewów, zabezpieczenie wnętrza przed opadami, codzienne oczyszczanie z resztek, odśnieżanie).